Prototyp svítilny Sirius vznikl již kolem roku 2013, v tento čas však nebyl trh připraven na takto silnou svítilnu a místo něj jsem dokončil menší slabšího Spidera. Svítilna Sirius je opravdu větší a těžší svítilna, avšak pokud má mít příkon kolem 150Watt a zároveň být použitelná, tak to nesmí být žádný drobeček. Sirius tak disponuje enormní plochou hlubokých žeber a masivní vnitřní konstrukcí, která rozvede teplo nejlépe ze všech svítilen SOLC. To jí dává sice vyšší hmotnost 299gramů, ale zároveň umožňuje absorbovat více energie a delší svícení na místě než se zahřeje. Sirius nově převzal špičkovou elektroniku ze Scorpiona a umožňuje tak prakticky všechny nové funkce. Neumožňuje akorát vnitřní akumulátor. LED driver v Sirius rovněž disponuje špičkovou účinností i na nižší výkony a EKO režimy a tak je možné využít neuveřitelnou výhodu vysoké účinnosti 12 LED při menším proudu. Tedy i výkon 2000 lumen lze dostat z 10Watt, což je 2x menší spotřeba než u jiných světel.
Návrh a výroba této svítilny vznikla už před 6 lety, ale nikdy nebyla zcela dokončena. Jeho výkon měl být 12 000 lumen s příkonem přibližně 120Watt, což 2x převyšovalo výkon Scorpiona s 6000 lumeny, který stále kraloval na poli nejvýkonějších svítilen světa. Lupine Betty stále měla jen kolem 3000 lumen. Je fascinující, že prakticky hotová svítilna Sirius mi pod rukama ležela tolik let.
Robustní žebrovaný monoblok
Svítilna je obrobena z jednoho kusu odolné lehké slitiny kompletně vyrobené v České republice. Teplo z LED je tak přímo rozváděno do 15-ti systematicky rozložených velmi hlubokých žeber náročných na výrobu. Protyp svítilny Sirius představuje nevídanou plochu chladících žeber. Tato hluboká žebra a masivní vnitřní konstrukce umožňuje uchladit obrovský výkon svítilny.
Žebra na svítilně jsou kruhového tvaru, což při nulovém pohybu umožňuje samovolné obtékání vzduchu ze spodu nahoru a maximální možnost chlazení. Jakýkoliv pohyb hlavou na místě přímo profoukne žebra. Při pohybu vpřed jsou sice žebra proti směru, ale kolem svítilny začne vznikat silné turbulentní proudění a žebra se velmi dobře ochlazují. Zároveň noční vlhkost vzduchu překračující 75% ochlazuje obrovskou plochu žebrování.
Perfektní ovládání
Otočný volič – respektivě rotační pulzní encoder jako na autorádiu slouží k naprosto jednoduchému, rychlému ovládání svítilny. Pro zapnutí svítilny stisknětě a držte knoflík. Postupně se rozsvítí 12 červených LED a svítilna se zapne. Otáčením lze volit 6 základních režimů. Zmáčknutím se svítilna přepne na 10% režim a po dalším stisku se vrátí na předchozí režim. Toto funguje jako nejjednoduší a nejrychleší přepínání mezi dvěma režimy a lze perfektně využít pro rychlé ztlumení z 100% na 10% a zpět nebo pro přepínání mezi 1% a 10% atd.
Jelikož je i první 1% režim poměrně silný, tak je možné přepnout do režimu ECO či SUPERECO. Ten navolíte při nejnižším režimu dalším otočením o 5 či 10 pulzů doleva. STROBE je rychle dostupný dalším 10x otočení doprava při 100% režimu.
Svítilnu lze také zapnout do speciálních režimů STROBE, RGB, UV či CRI95 anebo zamknout pro převoz a nechtěné zapnutí. Více o těchto režimech v sekci „Bargraf“.
Pozlacený kovový IP68 konektor
Svítilny SOLC jsou vybaveny špičkovým kovovým šroubovacím vodotěsným konektorem se 4 pozlacenými piny. Je dimenzován na proudy 10 amprér a výkony až 250 wattů, přitom jeho rozměry jsou velmi malé. U žádných jiných svítilen nenaleznete takovýto kvalitní robustní konektor. Konektor splňuje normu IP68 s testy ponoření 10m pod vodou po dobu 2 týdnů. U setu svítilny s akupackem a nabíječkou je těchto konektorů celkem 5. Pouze jediný obdobný konektor stojí i několik stovek korun. Ceny těchto konektorů často převyšují výrobní náklady jiných svtítilen. Ani u těch nejdražších svítilen na světě nenaleznete zdaleka takovýto konektor.
Tento konektor je u všech svítilen SOLC stejný a umožňuje tak naprostou univerzálnost použití různých akumulátorů SOLC. Na svítilně a akupacku jsou zabudované konektory a mezi nimi je propojovací kabel. Toto řešení je tak naprosto nezničitelné. Případný nefunkční kabel lze vyměnit. Propojovací kabel je z původem vojenského materiálu PUR, který nestrácí flexibilitu i při -40 °C nebo můžete zvolit úplně flexibilní silikonový kabel. Pokud ostatní výrobci neuvádí typ izolace kabelu, tak se jedná o PVC, které už při 0°C ztvrdne a časem se přeláme.
Uchycení GOPRO
Svítilna Sirius využívá také GOPRO úchyt, avšak kvůli její vyšší váze musíte držák pevně utáhnout dodanou kličkou. Montáž svítilny doprostřed na úchyt představce vždy nechte provést odboníky. Sice samotná svítilna váží pouhých 300 gramů a Vy se do řidítek opíráte destíkami kg, alešrouby představce musí být utaženy na správný moment.
Těžiště svítilny
Svítilna je navržená tak, aby těžiště svítilny směřovalo přímo doprostřed uchycení na řidítkách. Veškeré síly působící na světlo v terénu nemají tendenci světlo pootáčet. Díky této koncepci je držák méně namáhám a světlo je tak stabilní i v náročném terénu a nijak se nechvěje.