Solclighting
output
intesity
distance
weight
switch
watter
input
charger
batteryIN
batteryEX
connector
control
analog
thermal
dimm1
dimm2
gsensor
gyroskope
optic
rgb
o
o
o
o
o
o
o
o
o
thermal

Srdcem celé svítilny je přední multifunkční měděné PCB. Toto řešení DPS je zcela unikátní. Žádné jiné svítilny ani moderní automobilové světlomety nedisponují takovýmto typem DPS natož takto precizně rozloženou elektronikou mezi LED. Návrh a vývoj těchto PCB trval několik let každodenní až fanatické práce. Během této doby byly vybírány nejmodernější, nejvýkonější a zároveň miniaturní komponenty. Ty přinášejí neuvěřitený výkon, možnosti ovládání a řízení. Díky tomuto PCB spolu s dalšími fakty níže jsou svítilny SOLC daleko před ostatními svítilnami na světě.

super high INTEGRATED ELETRONIC car headlamp bike light

Stejně jako ve Scorpionu, tak i ve Spideru se díky absolutní intergrovanosti součástek, LED driveru, přepínače a kabeláže ušetřil prostor a mohly se dovnitř zabudovat tři vysokoproudé články Li-ion 1300mAh. A tak se zachoval kompaktní rozměr svítilny umožňující svítit i bez externího akumulátoru 14 hodin při světelnému výkonu 190 lumen. Díky Li-ion High drain akumulátorům a intergované elektronice může takto kompaktní a lehký Spider svítit plným výkonem 6150 lumen, což žádná jiná svítilna na světě zdaleka nedokáže.

SPACER L bicycle light rotary control bargraf LED

Řízení svítilny

Ve svítilně tikají hned dva miniaturní 32 bitové mikroprocesory (MCU) ARM CORTEX 48MHz. V porovnání s klasickými mikroprocesory je to obrovský posun vpřed. Svítilna tak disponuje neomezenými možnostmi řízení a funkcemi. Pro napájení MCU je vytvořen speciální 3.3V DCDC měnič, který několikanásobně snižuje spotřebu MCU na 0,03 Watt. Ve svítilnách SOLC je dokonce vytvořena obdoba operačního systému, který ovládá rozsáhlou sběrnicová síť. Jinak by nebylo možné takové množství snímačů, obvodů a funkcní uřídit.

bicycle light best control

První MCU jasně viditelný vpředu mezi LED řídí režimy LED driveru, nabíječky, balancér, RGB LED, UV LED, proximity senzor, gyroskop, akcelerometr apod. Jeho důležitou funkcí je správa napájení, ochran a přepojování interního a externího akumulátoru. MCU hlídá veškeré proudy, napětí a teploty ve svítilně. Plně je využito všech 32 pinů na procesoru a všechny údaje se snímají 1500x za vteřinu a svítilna je tak pod nepřetržitým dohledem.

Druhý MCU je umístěn vzadu a stará se o správnou fukčnost bargrafu a povelů od enconderu a společně přes sběrnici komunikuje se všemi zařízeními. Oba MCU jsou navzájem propojeny i s ostatními komponenty ve svítilně.

SPACER R car headlamp efficiency LED driver 50Watt

Unikátní LED driver a účinnost

Svítilna SOLC Spider je vybavena moderním extrémně výkonným LED driverem o výkonu 50 Watt. Tento driver je synchronní a tudíž dosahuje lepší účinnosti než se shottkyho diodou.

Naprosto unikátní je jeho velikost, driver je několikrát menší než jakýkoliv jiný i mnohem méně výkonný driver. Díky jeho miniaturizaci je integrován v přední části mezi LED a optikou. Pro porovnání je vedle položen klasický kruhový 26mm LED driver. Driver dosahuje neuvěřitelné účinnosti 97% v rozsahu výkonu 10-30 Watt. Takto vysoké účinnosti bylo dosaženo několikaletým vývojem špičkové elektroniky.

small hight efficiency LED driver bicycle light

Drtivá většina výkonných LED driverů ale spotřebovává pro svoje vlastní řízení 0,1 - 0,5 Watt, což velmi snižuje účinnost při nízkých režimech. Díky tomu je výdrž u všech ostatních výkonných svítilen na nízké režimy kratší. A výrobci ji ani neudávají. O tomto se nikde nedočtete, protože se tím nikdo nechlubí. Svítilny SOLC jsou ale vybaveny moderním LED driverem, který využívá eco mod a při nižší zátěži přizpůsbuje svojí funkčnost – toto dnes využívají všechny moderní přístroje jako mobily, noteboky apod. I při výkonu pod 1Watt dosahuje tento silný driver účinnosti 95%. V kombinaci s úsporným systémem napájení mikroprocesorů a bargrafu, velkým počtem účinných LED a optimalizovaného power managmentu disponují svítilny SOLC nejdelší výdrží na akumulátor na světě. Nelze to udělat lépe.

SPACER L ASPIRE high drain 18350 integrated battery bicycle bike light

Zabudovaný akumulátor, nabíječka a balancer

Jak bylo zmíněno výše, tak svítilna SOLC obsahuje v těle zabudovaný akumulátor. Je složen ze tří článků 18350 Li-ion 1300mAh. Disponuje energií 14 Wh, což se dá přirovnat k 5ks AA bateriím. Svítilny SOLC ale disponují až 2x vyšší celkovou účinností a tudíž vydrží svítit 2x déle než jiná jedno až tří LEDková svítilna. Parametry výdrže a příkonu porovnejte v sekci „režimy“, ovšem málokterý výrobce toto vůbec udává. Samotná svítilna i bez připojeného externího akumulátoru tak poskytuje několika hodinovou výdrž při výkonu stovek lumen.

bike light battery balancer

Dále je ve svítilně integrována výkonná nabíječka, která umožňuje velmi rychlé nabití vnitřniho článku za 1hodinu. V přepočtu to znamená, že 15-ti minutové nabíjení vydrží na 2 hodiny konstantního svícení s výkonem 360 lumen. Nabíjecí výkon závisí na vstupním napájení, ideální připojené napětí je 12-24Volt. Ze standardního USB se svítilna nabije za 4 hodiny, protože výkon USB je malý a akumulátor velký – jako kdyby jste měli v telefonu baterii 3900mAh. V případě použití technologie USB Quickcharge se rychlost nabití zkrátí na 1,5hodiny. Přesné parametry nabití se dočtete v záložce „parametry“.

18650 Li-ion battery balancer bike light

O balancování vnitřního akumulátoru se stará balancer, ten zajišťuje rovnoměrné nabití všech článků. Nutnost balancéru je nezbytná, protože po několika letech může nějaký článek začít dříve stárnout nebo být nějakým způsobem poškozen. Bez hlídání jednotlivých článku by se mohlo stát, že se vadný článek nebude nabíjet a místo toho bude růst napětí na ostatních článcích. Přebití Li-ion článků je velmi nebezpečná věc a ne třeba to dále rozvádět. Takto balancér rozpozná vadný článek a ostatní nepřebije. Společně s mikroprocesorem se starají o všechny parametry akumulátoru jako přepěťová, podpěťová, proudová a teplotní ochrana.

SPACER R battery voltage system 12V

12V a 25 V systém napájení

Plný výkon svítilen Spider je dostupný od napětí přibližně od 11 Volt, toto napětí umožňuje přenést potřebný výkon a zároveň umožňuje použít 3 Li-ion články, které jsou stále lehké a kompaktní. Ostatní svítilny se systémem napájení kolem 8,4 Volt budou takovéhoto výkonu špatně dosahovat – protékající proud by byl až 7 ampér. Už i při polovičním proudu dochází ke ztrátám na vodičích, konektorech a obvodech. Toto se negativně podepisuje na účinnosti. Proto svítilny SOLC při napětí 12Volt stačí přenést proud kolem 4 Ampéry a dosáhnou výkonu cca 12V*4A=> 48Watt. Ovšem při systému pouze 8,4Vmax se dosáhne výkonu jen cca 7,5Vx4A=30Watt

Dále svítilny SOLC disponují špičkovým kovovým šroubovacím vodotěsným konektorem se 4 pozacenými piny do průmyslového prostředí, přičemž každý pin je dimenzovaný na 5 ampér. Takže ani při příkonu 50 Wattů a protékajícímu proudu 4 Ampér nevznikají prakticky žádné zbytečné ztráty a Spider dosahuje bezkonkurenční účinnosti i při tomto výkonu.

SPACER L ELEKTRONIKA Accelerometer dimming

Inteligentní ubírání výkonu

Svítilna může být osazena 3 osým akcelerometrem a gyroskopem, tento prvek umožňuje svítilně rozeznávat typ jízdy a pokud je styl jízdy klidný, tak svítilna automaticky ubere v daném režimu o 30% . Po jakémkoliv náznaku hrubšího terénu či prudším pootočením řidítek se svítilna plynule během 1 vteřiny rozsvítí na daný režim. Díky této funkci je možné prodloužit výdrž na akumulátor až o 30%. Toto řešení je mnohem lepší než snižování výkonu v závislosti na nabití akumuátoru – to je jen reklamní trik pro svítilny, co neumí konstantní svit v daném režimu. Tato funkce je volitelná při konstrukci svítilny a později ji bude možné i přes rozhraní bargrafu či aplikace vypnout.

SPACER R PROXIMITY senzor dimming

Proximity senzor

Vpředu pod optikou je umístěň proximity senzor, ten má za úkol ztlumit svítilnu při jejím položení na stůl, jinak by během několika vteřin hrozilo zničení či vzplanutí podložky. Další funkcí je automatické ztlumení při posvícení na blízký předmět, aby se zamezilo oslnění – například pohled do mapy.